Uvodnik 2003 (št. 4)
Uvodnik št. 4, letn. 8 revije OZ.
Uvodnik št. 4, letn. 8 revije OZ.
IFIP se s poklicnimi deontološkimi kodeksi ukvarja že zadnjih deset let. Na podlagi teh izkušenj so se naučili marsičesa, kar je zelo verjetno uporabno na vseh tehničnih področjih, zlasti še, če je odprto vprašanje povezano z informacijsko družbo.
V slovenskih podjetjih sta koncepta menedžment popolne kakovosti in preoblikovanje poslovnih procesov (reinženiring) necelovito, pomanjkljivo in preveč tehnično obravnavana, pri čemer je njun cilj povečanje učinkovitosti poslovanja! V podjetjih primanjkuje še koncept učeče se organizacije, ki poudarja povezanost ljudi s poslovnim procesom. Prav tako niso predvidene potrebne spremembe v organizacijski kulturi in vrednotah, kar je pogoj za uspešno uveljavitev vseh treh konceptov.
Dr. Pavel Gantar iz Gorenje vasi pri Škofji Loki je magister politologije (Univerza v Ljubljani) in doktor sociologije (Univerza Zagrebu).
V hotelu Habakuk v Mariboru je od 3. do 4. novembra 2003 potekala prva mednarodna konferenca z naslovom E-izobraževanje doživeti in izpeljati, namenjena pregledu izkušenj in usmeritev v e-izobraževanju pri nas in v tujini.
Konferenca o e-infrastrukturi Internet and Grids je bila organizirana v Rimu 9. 12. 2003 in je bila nadaljevanje inicative iz Aten (11. 6. 2003).
Domala nemogoče je pripraviti kolikor toliko pregledno poročilo o dogodku, ki je združil srečanje najvišjih predstavnikov (pretežno predsednikov in premierov) skoraj 200 držav ter okoli 300 konferenc s sodelovanjem kakšnih 1000 nevladnih organizacij in prav toliko informacijskih korporacij.
Obširna publikacija (308 strani velikega formata) je izšla kot tretja v seriji poročil, ki jih izdaja Svetovni ekonomski forum (WEF).
Uvodnik št. 3, letn. 8 revije OZ.
Opisan je način informatizacije doma. Smernice bi se morale razlikovati od tistih, ki veljajo za informatizacijo pisarne. Glavni namen informatizacije pisarne je delovna učinkovitost, medtem ko je lahko glavni namen informatizacije doma zabava.