Na IZUM-u poteka razvoj novega vmesnika za katalogizacijo. Vmesnik bo vključen v programsko opremo COBISS3, ki je prilagojena okolju Windows.
Konferenca Katalogizacija 2007: Nazaj k osnovam in naprej v prihodnost
Na Islandiji v mestu Rekyavik je 1. in 2. februarja 2007 potekala mednarodna konferenca Katalogizacija 2007: nazaj k osnovam in naprej v prihodnost (Cataloguing 2007: Back to Basics – and Flying into the Future) v organizaciji Islandske narodne in univerzitetne knjižnice (Landsbókasafn Íslands – Háskólabókasafn), Mreže zvez nordijskih raziskovalnih knjižnic (The Nordic Research Library Associations Network) in Islandskega združenja za bibliotekarstvo in informacijsko znanost (Upplysing) v sodelovanju z Oddelkom za bibliotekarstvo in informacijsko znanost Islandske univerze.
Razvoj splošnega geslovnika COBISS.SI
Projekt Splošni geslovnik COBISS.SI (SGC) traja že od leta 2000. Pri njem sodelujejo Institut informacijskih znanosti (IZUM) in šest osrednjih specializiranih informacijskih centrov (OSIC-ev).
Vključitev baze podatkov Splošni geslovnik COBISS.SI v COBISS/OPAC
Konec junija je bila med ‘druge baze, vključene v COBISS.SI’ v spletnem COBISS/OPAC–u vključena normativna baza podatkov Splošni geslovnik COBISS.SI (SGC).
Priprava splošnega geslovnika COBISS.SI
Med knjižnične standarde, ki se uporabljajo pri obdelavi gradiva, sodijo tudi kontrolirani slovarji.
8. mednarodno posvetovanje ISKO
Od 13. do 16. julija 2004 je v Londonu potekala osma mednarodna konferenca ISKO na temo Organizacije znanja in globalne informacijske družbe, ki jo je priredilo Mednarodno združenje za organizacijo znanja (International Society for Knowledge Organization).
Vzpostavitev normativne kontrole v knjižničnem informacijskem sistemu COBISS.SI, Slovenija
Opisan je potek postopne uvedbe normativne kontrole v knjižnični informacijski sistem COBISSv Sloveniji (COBISS.SI). Začetna normativna baza podatkov CONOR.SI je ob vzpostavitvi štelanekaj več kot 24.000 normativnih zapisov za osebne avtorje, predvsem slovenske, iz založniškeprodukcije zadnjih nekaj let.
Priprava dvojezičnega Splošnega geslovnika COBISS.SI
Projekt, katerega cilj je priprava enotnega splošnega geslovnika za sistem COBISS.SI in v katerem sodelujejo Institut Informacijskih znanosti (IZUM), Maribor, ter šest področnih informacijskih centrov, ki delujejo pri Univerzi v Ljubljani in Znanstvenoraziskovalnem centru Slovenske Akademije znanosti in umetnosti, se je začel marca 2000.
Splošni slovenski geslovnik
Podana je ocena Splošnega slovenskega geslovnika (2002), ki ga je izdala Narodna in univerzitetna knjižnica. Analiza geslovnika je bila narejena v luči posameznih načel, kot so podana v Iflinih načelih za predmetno označevanje (Principles Underlying Subject Heading Languages (SHLs)).
Priprava enotnega geslovnika za sistem COBISS
Področni informacijski centri za biomedicino, biotehniko, družboslovje, humanistiko, naravoslovje in tehniko so v okviru svojih pogodbenih obveznosti z Ministrstvom za znanost in tehnologijo sprejeli tudi nalogo za pripravo splošnega enotnega geslovnika za sistem COBISS. Kot osnova za pripravo geslovnika je bil po usklajevanjih med centri izbran seznam Sears.